Dnes slaví svátek:Julius

Růžena slaví svátek dne 13.03.

Charakteristika

Jméno Růžena má v sobě nadčasové kouzlo, eleganci nádherných květů a vůni spojenou s královnou květin. Okouzlující vzhled a podmanivou vůni si nositelka jména Růžena ponese po celý život.

Odvozeniny a varianty jména Růžena

Ženské křestní jméno Růžena nemá mužský protějšek. Má však další varianty ve jménech Rozálie, Rosaria, Rozina nebo Rosita. Domácky se jméno užívá jako Růža, Růženka, Růžička, Růži, Růžinka apod. Jméno Růžena najdeme v mnoha světových jazycích. Jako Ružena nebo Ružica se vyskytuje ve slovenštině. Anglickou verzí jména je Rosa nebo Rose (Rosalie, Rosalia). Rosa je i německou, španělskou nebo italskou verzí jména, Rose zase francouzskou. Němčina jméno zná i jako Rosalia nebo Rosaria. Jméno se jako Roza nebo Rozalija užívá v ruštině, jako Róza v maďarštině, v bulharštině jako Roza, Ruža nebo Ružena. Polskou podobou jména je Róza.

Významné nositelky

Jméno nosila česká herečka Růžena Nasková nebo její kolegyně Růžena Nováková a Růžena Šlemrová, také spisovatelky Růžena Svobodová a Růžena Jesenská, nebo operní pěvkyně Růžena Maturová a Růžena Vykoukalová. K současným nositelkám jména patří architektka Růžena Bartková, spisovatelka Růžena Lukášová nebo herečky Růžena Lysenková a Růžena Merunková. Jméno v podobě Rozalie nosí například dcera herečky Kristýny Novákové, dcera herce Tomáše Hanáka nebo dcera herců Lindy Rybové a Davida Prachaře.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Růžena je spojeno s latinským původem. Vzniklo z latinského jména Rosalie, resp. slova "rose", které je jménem květiny − růže. Jak napovídá samotné znění jména, Růžena je tak "růží", "královnou květin".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: