Dnes slaví svátek:Pavla

Samuel slaví svátek dne 01.09.

Charakteristika

Krásu prastarého hebrejského jména Samuel dnes znovu objevujeme. Již celá tisíciletí k nám promlouvá i význam jména. Jedině muž jménem Samuel se může pyšnit tím, že nosí doslova jméno boží.

Odvozeniny a varianty jména Samuel

Mužské křestní jméno Samuel má i ženský protějšek ve jménu Samuela. Domáckými podobami jména jsou Sam, Samek, Samy, Samuelek aj. Jméno se v Čechách užívá zřídka, v zahraničí je však velmi oblíbené. Najdeme ho v angličtině − jako Samuel, Sam, Sammy či Samy, také v němčině, španělštině, francouzštině, holandštině, švédštině nebo slovenštině. Italská podoba jména je Samuele. Ruština jméno zná jako Samuil, stejně tak i bulharština. Maďarskou podobou jména je Sámuel.

Významní nositelé

Nejstarším známým nositelem jména byl židovský prorok Samuel, který ustanovil prvního židovského krále jménem Saul. Jméno nosil i anglický básník Samuel Johnson nebo proslulý irský dramatik Samuel Beckett, autor světově známé hry Čekání na Godota. Dnes je nositelem jména například syn populární české moderátorky Terezy Pergnerové. Jméno náleží i k britskému hudebníkovi, který si říká Seal. Jeho vlastní jméno je Seal Henry Olusegun Olumide Adeola Samuel. Jméno, resp. příjmení převzala i jeho bývalá manželka modelka Heidy Klum.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Samuel pochází z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského "šmúel/šemúel" v překladu "jméno boží" (hebrejsky "šém" − "jméno", "él" − "Bůh"). Jméno má doslova posvátný význam, objevuje se již v Bibli jako jméno židovského proroka.

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: