Dnes slaví svátek:Roland

Šárka slaví svátek dne 30.06.

Charakteristika

Žena jménem Šárka může být ostřílenou ženou z hor či skálolezkyní. Dle významu jména je jí blízká čistá příroda a horské masivy. Jméno však bývá spojováno také s proradnou Šárkou, která byla v Dívčí válce příčinou záhuby Ctirada.

Odvozeniny a varianty jména Šárka

Ženské křestní jméno Šárka nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné se jménem Petra. Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou významné české sportovkyně − lyžařka Šárka Záhrobská nebo atletka Šárka Kašpárková, také moderátorka Šárka Kubelková nebo zpěvačka Šárka Vaňková, proslavená především díky hudební soutěži SuperStar. Jméno nosí i herečky Šárka Ullrichová (hvězda televizního seriálu Ulice) nebo Šárka Vojtková, známá jako Irenka z komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Hudebník Leoš Janáček pojmenoval svoji operu Šárka, stejně tak i Zdeněk Fibich.

Původ a význam jména

Původ ženského křestního jména Šárka není zcela jasný. Dle některých výkladových teorií jde o uměle vytvořené jméno, které bylo odvozeno od skalnatého hřbetu na severozápadním okraji Prahy. Tato oblast se označuje právě jako Šárka a jméno, se kterým se setkáváme již v kronice Kosmase, by pak tedy mělo význam "hřbet", "návrší". Jméno Šárka bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy "sar", "sarra", španělským "sierra" nebo albánským "sharane". Význam všech slov je "horský hřbet", "hora", "skála" nebo "návrší".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: