Dnes slaví svátek:Alexandra

Sáva slaví svátek dne 14.11.

Charakteristika

S muži jménem Sáva se setkáváme opravdu jenom ojediněle. Když už takového muže potkáme, měl by v sobě mít stařeckou moudrost, spojenou s prastarou hebrejskou tradicí.

Odvozeniny a varianty jména Sáva

Variantou jména Sáva je i další mužské jméno Sába. Cizojazyčnými verzemi jména jsou vedle podoby Sáva (čeština, slovenština) také zkrácená verze Sava (srbština, bulharština), Savva (ruština), Saba, Sabba (italština), Sabbas (polština) nebo Sabás (španělština).

Významní nositelé

Nositelem jména byl egyptský poustevník Saba, který žil na přelomu 5. a 6. století. Jméno Sava náleží i k řece protékající Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem a Černou horou, která pramení ve slovinských Julských Alpách a vlévá se do Dunaje.

Původ a význam jména

Sáva je mužským křestním jménem, které má původ až v hebrejštině. Významem tohoto jména je "stařec" nebo "děd" z hebrejského slova "sába", "sabbas". Jméno se vykládá i jako "původem ze Sáby", "přicházející ze Sáby" (tedy z Jemenu).

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: