Dnes slaví svátek:Kristýna

Silvestr slaví svátek dne 31.12.

Charakteristika

Přestože jméno Silvestr není u nás příliš rozšířené, svátek nositele jména Silvestr patří k těm nejznámějším. Jen málokdo nenazývá poslední den v roce spojený s bujarými oslavami a vítáním nového roku právě Silvestr.

Odvozeniny a varianty jména Silvestr

Mužské křestní jméno Silvestr má i podobu Silvester, která se užívá především v anglosaských zemích. Význam obou jmen je shodný, stejný výklad má i staročeská podoba jména Sylvester. Dalšími verzemi jména jsou i Silvius, Silvio nebo Silván. Za ženskou alternativu je považováno jméno Silvie nebo Silva. Domáckými mutacemi jména jsou Sil, Silík, Silva, Silvík, Silvín, Silvuš, Silvouš, Silvušek, Silek apod. Jméno najdeme i ve slovenštině nebo němčině − jako Silvester. Silvester je také anglickou verzí jména, spolu s mutací Sylvester. Francouzskou podobou jména je Silvestre či Sylvestre. Jméno zná i maďarština jako Szilveszter nebo polština jako Sylwester.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je americký akční herec Sylvester Stallone. Jméno nosil i český básník Silvestr Braito nebo český puškař a vynálezce Silvestr Krnka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Silvester (také Silvester) má svůj původ v latině. Vyvinulo se z latinského slova "silva" s významem "les", případně přídavného jména "silvestris" s významem "lesní". Jméno se tak překládá jako "lesní muž", "muž z lesa".

Pochází z latinského silva "les", silvestris "lesní, z lesa pocházející", příbuzné jméno je Silvius s variantami Silvio nebo Silván.

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: