Dnes slaví svátek:Alexandra

Šimon slaví svátek dne 22.12.

Charakteristika

Šimon je prastarým jménem, které v sobě nese prastaré hodnoty a ideály. Jméno i v současnosti zní nadčasově a svému nositeli dává schopnost naslouchat ostatním.

Odvozeniny a varianty jména Šimon

Jméno Šimon se vyskytuje i ve variantách Simeon a Simon. Ženskou přechýleninou jména je Simona, archaicky Šimona. Domáckými podobami jména jsou Šimonek, Šimůnek, Šimi, Šíma, Šimek, Šimeček aj. V cizích jazycích se se jménem setkáváme především v podobě Simon, například v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, holandštině aj. Italskou verzí jména je Simone, španělskou Simón. Maďarština jméno užívá jako Simon (čteno Šimon), polština jako Szymon.

Významní nositelé

Jméno Šimon náleží k biblickým postavám (Šimon Kananejský, Šimon z Kyrény, Šimon zvaný horlivec − Šimon Zélótés). Nositelem jména byl i Svatý Petr, původním jménem Šimon, který je považován za prvního papeže. Jméno patří i k bulharským carům, například Simeonovi I., šlo o vůbec prvního bulharského cara. Jméno nosí i bývalý bulharský car a současný politik Simeon II. (vlastním jménem Simeon Borisov Sakskoburggotski). Českými nositeli jména jsou například choreograf a režisér Šimon Caban, zpěvák Šimon Ornest nebo model Šimon Kotyk. Jako příjmení jméno užíval český malíř a dřevorytec Tavík František Šimon.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Šimon (také Simon a Simeon) má hebrejský původ. Vyvinulo se z hebrejského jména Šimhón, resp. babylónského Šamahúna. Je odvozeno z hebrejských slov "šama(h)" − "slyšel", "uslyšel" a "honí" ("bída", "má bída"). Překládá se tedy jako "ten, kdo slyší moji bídu", potažmo "naslouchající", "slyšící". Jméno bylo přejaté z francouzštiny.

z francouzštiny přejaté jméno hebrejského původu, odvozeno od jména Šimhón, souvisí se slovesem šama(h) "uslyšel", výklad jména je "slyšící", mužská podoba je Simon, Simeon, v češtině Šimon

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: