Dnes slaví svátek:Nataša

Slavěna slaví svátek dne 12.02.

Odvozeniny a varianty jména Slavěna

Jméno Slavěna se vyskytuje i ve zkrácené verzi Slávka nebo Sláva. Archaickou podobou jména je Slavena. Archaické jméno Sláv je pak jeho mužským protějškem. Domáckými variantami jsou Sláva, Slávka, také Slavěnka, Slavuška, Slavinka, Věna, Věnka aj. Jméno v podobě Sláva najdeme i ve slovenštině, jako Slavka se pak vyskytuje v němčině. Ruština jméno zná jako Slava, bulharština jako Slavena, Slavjana či Slavjanka. Polskými podobami jména jsou Sławka a Sława.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla například česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Slávka, resp. Slávka jedlá je také názvem mořské mušle, typické svoji tmavou barvou a jemnými rýhami.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Slavěna má slovanský původ. Jméno se vykládá jako "Slovanka", tedy "žena slovanského národa". Může se však jednat také o počeštěnou verzi latinského jména Glorie. Pak by se jméno vykládalo jako "slavná" nebo "oslavovaná".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: