Dnes slaví svátek:Alexandra

Slavomír slaví svátek dne 22.01.

Odvozeniny a varianty jména Slavomír

Mužské křestní jméno Slavomír má ženskou variantu ve jménu Slavomíra. Významově obdobné jsou i jména Slavomil či Miroslav, které se u nás užívá častěji. Domáckými variacemi jména jsou Sláva, Slávek, také Míra, Mira, Mirek aj. Jméno Slavomír je oblíbené především v polštině (jako Sławomir) nebo v bulharštině (jako Slavomir). Jméno Slavomír najdeme i na Slovensku.

Významní nositelé

Jméno nosil český spisovatel Jan Slavomír Tomíček. Dnes ho nosí například polský spisovatel a dramatik Sławomir Mrożek, také český spisovatel, novinář a ekonom Slavomír Pejčoch. Jméno patří i ke slavnému hokejovému trenérovi Slavomíru Lenerovi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Slavomír má slovanský původ. První část jména tvoří slovo "sláva", "slavný", druhou část pak staroslovanské "mír" s významem "mír" nebo "svět". Jméno se tak vykládá jako "mírumilovný" nebo "slavící mír".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: