Dnes slaví svátek:Kamil

Soběslav slaví svátek dne 08.08.

Odvozeniny a varianty jména Soběslav

Mužské křestní jméno Soběslav má ženský protějšek ve jménu Soběslava. Domáckými mutacemi jména jsou Sob, Sobík, Sobek, Sobeš, také Slávek, Sláva apod. Jméno se jako Sobiesław užívá i v polštině.

Významní nositelé

Jméno Soběslav nosil český kníže Soběslav I., Soběslav II. z dynastie Přemyslovců nebo moravský markrabě 14. století Jan Soběslav Lucemburský. Nositelem jména byl i český malíř Soběslav Pinkas nebo herec Soběslav Sejk. Soběslav je také názvem jihočeského města, ležícího na řece Lužnici.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Soběslav má západoslovanský původ. Jeho významem je "sám sobě slavný", "mající svoji slávu" nebo "svůj vlastní zákonodárce".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: