Dnes slaví svátek:Ivo

Soňa slaví svátek dne 28.03.

Charakteristika

Měkké a jemné Soňa je jménem pro křehkou ženu, která je však také velmi moudrá a sečtělá. Majitelka jména Soňa je dle významu svého jména také zlatem, tedy pokladem pro své okolí.

Odvozeniny a varianty jména Soňa

Ženské křestní jméno Soňa nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné s řeckým jménem Sophia, Sofie a tedy i jeho českou verzí Žofie. Domácky se jméno užívá jako Sonička, Sonečka, Sonina, Soninka, Soňka, Sonja aj. Jméno Soňa se vyskytuje i ve slovenštině. Anglickými verzemi jména jsou Sonya, Sonia nebo Sonny, německou verzí je Sonja. Ve francouzštině jméno zní jako Sonia, stejně tak i v italštině nebo polštině. Ruská varianta je Sonja, maďarská pak Szonja.

Významné nositelky

Mezi významné české nositelky jména patří například herečka a operní pěvkyně Soňa Červená, také slavná horolezkyně Soňa Boštíková. Jméno nosí i slovenská herečka Soňa Norisová, starší sestra herečky Zuzany Norisové. Mj. si po boku své sestry zahrála ve filmovém muzikálu Filipa Renče Rebelové z roku 2001. Jméno náleží i k jedné z nejslavnějších krasobruslařek všech dob. Byla jí norská krasobruslařka Sonja Henie, která třikrát vyhrála olympijské hry. Působila také jako herečka.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Soňa má původ v řečtině. Pochází z Ruska, kde vzniklo jako odvozenina řeckého jména Sophia, resp. jeho domácké verze. Z původního řeckého jména se Soňa překládá jako "moudrá". Soňa a řecké jméno Sophia se překládá také z hindského jazyka jako "zlatá".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: