Dnes slaví svátek:Jan

Stanislav slaví svátek dne 07.05.

Charakteristika

Stanislav je příjemným mužským jménem. Jméno má v sobě eleganci a zvláštní charisma, které propůjčuje i svému nositeli. Význam jména mu pak dává do vínku tvrdost, pevnost, odhodlání nebo dokonce slávu.

Odvozeniny a varianty jména Stanislav

Mužské křestní jméno Stanislav má i ženský protějšek ve jménu Stanislava. Domáckými variacemi jména jsou Stáňa, Standa, Standík, Staník, Staníček, Stanoušek apod. Jméno Stanislav nezná pouze čeština, ale užívá ho také slovenština, ruština, bulharština nebo srbochorvatština. Anglickou podobou jména je Stanislaus, německou verzí je Stanislaw. Francouzština jméno zná jako Stanislas, italština jako Stanislao, španělština jako Estanislao. Maďarskou mutací jména je Szaniszló, polskou Stanisław.

Významní nositelé

Nositeli jména byli například polští králové Stanislav I. Lezsczyński nebo Stanislav II. August Poniatowski. Jméno nosil také slavný polský sci-fi spisovatel Stanisław Lem nebo český básník a novinář Stanislav Kostka Neumann. Nositelem jména byl i český herec a režisér Stanislav Remunda. Jméno dnes nosí známý folkový zpěvák Wabi Daněk (vlastním jménem Stanislav Daněk) nebo herec Stanislav Šárský. Jméno patří i k novináři a spisovateli Stanislavu Motlovi. Nosí ho básník, prozaik a novinář Stanislav Augusta nebo americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, který je mj. objevitelem holotropního dýchání.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Stanislav je slovanského původu. Vzniklo ze dvou slovanských slov. Prvním je "stano" s významem "pevnost", "tvrdost" také "tábor" nebo "stanoviště" a druhým pak slovo "sláva". Jméno Stanislav se tedy překládá jako "tvrdý bojovník", "slavný bojovník", také "ustav/upevni svoji slávu", "staň se slavným".

V kalendáři má dnes svátek Stanislav, ačkoliv v církevním tomu tak bylo již 11. dubna. Základem tohoto jména je staroslovanské stan, jež znamenalo "pevnost".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: