Dnes slaví svátek:Roland

Stanislava slaví svátek dne 09.06.

Charakteristika

Stanislava, Stánička či Staňka − klasické české jméno má mnoho variací, všechny jsou příjemné. Jméno dokáže pohladit už jenom svým zněním, nositelka jména dokáže rozradostnit už jenom svoji přítomností.

Odvozeniny a varianty jména Stanislava

Ženské křestní jméno Stanislava má mužskou alternativu ve jménu Stanislav. Domácky se jméno užívá jako Stánička, Stánina, Stáninka, Stáňa, Stáňka, Stanka, Standa, Staša, Staška, také Slávka, Slávečka apod. Jméno je oblíbené také u našich slovenských sousedů nebo v balkánských zemích. Jméno Stanislava neužívá jen čeština a slovenština, ale také bulharština, ukrajinština, ruština, němčina či švédština. Polština jméno zná jako Stanisława.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla česká operní pěvkyně Stanislava Součková nebo herečka Stanislava Strobachová. V současnosti jméno nosí herečka a dabérka Stanislava Jachnická, její herecká kolegyně Stanislava Coufalová (také Stáňa Coufalová) nebo televizní moderátorka Stanislava Lekešová. Slavnou nositelkou jména je také kanadsko-americká herečka chorvatského původu Stana Jackqueline Katic.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Stanislava má slovanský původ, stejně tak i jeho mužská varianta Stanislav. Jméno se vykládá jako "tvrdý bojovník", resp. "tvrdá bojovnice", také "staň se slavným/slavnou". Základem jména je staroslovanské slovo "stano" ("pevnost, "tvrdost", také "stanoviště" nebo "tábor") a slovo "sláva", které má stejný význam jako dnes.

Ženská podoba od Stanislav. Staroslověnské stano je "stanoviště, tábor", druhá část slav znamená "slávu". Jméno se tedy vykládá jako "ustav (upevni) slávu" nebo "staniž se slavnou".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: