Dnes slaví svátek:Nataša

Štěpán slaví svátek dne 26.12.

Charakteristika

Prastaré jméno s řeckým původem má i v dnešní době co říci. Jméno dělá ze svého nositele doslova vítěze, mj. mu uděluje symbolický věnec vítězství.

Odvozeniny a varianty jména Štěpán

Jméno Štěpán se u nás vyskytuje i v mutacích Štepán či Štefan. Ženskými variacemi jména jsou Štěpánka, Štepánka nebo Štěpána. Českou podobou jména je Věnceslav, významově příbuzná jsou i jména Vítězslav, Viktor nebo Zikmund. Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Jde například o jména Stephen a Steven užívaná v angličtině, také Stephan či Stefan užívaná v němčině, italské Stefano, francouzské Etienne, portugalské Estefano nebo španělské Esteban (Estevan). Slovenština jméno užívá jako Števo nebo Pišta, maďarština jako István (s domácí podobou Pista) nebo Csépán (čteno Čépán). Ruskými verzemi jména jsou Stefan či Stěpan, polskými Stefan či Szczepan.

Významní nositelé

Svatý Štěpán byl prvním křesťanským mučedníkem, dnes je známý také jako patron Uher. Jméno Štěpán nosil i český hudební skladatel a dirigent Štěpán Kopíček. K současným nositelům jména patří kreslíř komiksů Štěpán Mareš, sportovní komentátor a novinář Štěpán Škorpil nebo operní pěvec Štefan Margita, manžel populární české zpěvačky Hany Zagorové.

Ze zahraničních nositelů jména stojí za zmínku americký spisovatel Stephen King (celým jménem Stephen Edwin King), americký producent Steven Spielberk nebo britský fyzik Stephen William Hawking.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Štěpán má řecký původ. Původ a význam jména je shodný i s variacemi jména Štepán nebo Štefan. Jméno vzniklo z řeckého jména Stephanos s významem "věnec". Přeneseně se tedy vykládá jako "ověnčený", "oslavený", "vítěz" nebo "korunovaný". Ve starém Řecku se totiž vítězové a významní lidé korunovali vavřínovými věnci.

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: