Dnes slaví svátek:Kristýna

Štepánka slaví svátek dne 31.10.

Charakteristika

Štepánka je bezpochyby milým jménem, které i své nositelce propůjčuje příjemnou povahu. Nenechte se však mýlit, žena jménem Štepánka dostala ve svém jménu také vlastnosti vítězů. Nebude ji tak chybět odhodlání, vůle a odvaha.

Odvozeniny a varianty jména Štepánka

Jméno Štepánka se u nás užívá také ve variacích Štěpána, Štěpánka, Štefa, Štefanie či Stefanie. Mužskými alternativami jsou jména Štěpán, také Štepán a Štefan. Významově je příbuzné i se jmény Viktorie a Vítězslava. Domáckými podobami jména Štěpánka jsou Štěpka, Štěpina, Štěpinka, Štěpi, také Štefka, Štefina aj. Jméno se jako Štefánia vyskytuje i ve slovenštině. Znají ho i další jazyky, například angličtina v podobách Stephanie a Stephana či němčina jako Stephanie a Stefanie. Jméno jako Stefania zná i italština, stejně tak polština. Francouzskou podobou jména je Stéphanie, příp. Stéphane, španělskou Estefania, portugalskou Estephania. Rusové jméno užívají jako Stefanija a Stepanida. Maďarskou verzí jména je Stefánia, bulharskou Stefana a Stefanka.

Významné nositelky

Jméno nosila populární česká herečka Štěpánka Haničincová, také operní pěvkyně Štěpánka Petrová či Štěpánka Štěpánová. Dnes jméno náleží k českým herečkám Štěpánce Ranošové a Štěpánce Křesťanové, také ke sportovkyním. Mj. ho nosí dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, vodní slalomářka. Nositelkou jména je také moderátorka Štěpánka Duchková nebo novinářka Štěpánka Decastelo.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Štepánka má řecký původ, stejně tak i další varianty jména Štěpánka, Štefa, Štefánie či Stefanie. Vzniklo zřejmě jako ženská přechýlenina jména Štefan, Štěpán. Význam jména je odvozen od řeckého Stephanos s významem "věnec". Jméno Štepánka se tak překládá jako "ověnčená", "korunovaná" či "vítězka". Právě vavřínový věnec se totiž ve starém Řecku užíval jako pocta vítězům, byli jím korunováni významní lidé.

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: