Dnes slaví svátek:Čeněk

Svatava slaví svátek dne 11.05.

Charakteristika

Svatava je jménem spojeným s vlněním řeky, silou a krásou vody. Tak jako je voda nepostradatelná pro život, je i žena jménem Svatava nepostradatelnou součástí života svých blízkých.

Odvozeniny a varianty jména Svatava

Ženské křestní jméno Svatava se domácky užívá jako Svatka, také Sváťa, Svaťka, Svatěna, Svatuše, Svatuš, Svatuška, Svatěnka, Svatunka aj. Jméno Svatava znají i na Slovensku nebo v Polsku, jako Svetava se jméno vyskytuje v srbochorvatštině. Bulharskou verzí jména je Sveta.

Významné nositelky

Jméno Svatava náleželo k polské kněžně a české královně Svatavě Polské, která byla třetí manželkou Vratislava II. Žila na přelomu 11. a 12. století. K současným nositelkám jména patří básnířka a prozaička Svatava Antošová, herečky Svatava Hubeňáková a Svatava Milková, nebo přední česká historička Svatava Raková. Jméno Svatava náleží také k řece Karlovarského kraje nebo k městu v okrese Sokolov.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Svatava má slovanský původ. Vyvinulo se ze staroslovanského slova "svet" s významem "silný", "velký". Jako "silná", "velká" nebo "mocná" se také překládá jméno Svatava. V novodobém výkladu jméno znamená "svatá", resp. "svatá řeka", odvozuje se od přídavného jména "svatý" a slova "ava" ("řeka", "voda").

Původní význam praslovanského svet znamená "silný". Jméno tedy znamená "silná".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: