Dnes slaví svátek:Kristýna

Svatopluk slaví svátek dne 23.02.

Charakteristika

Ačkoli nám dnes jméno Svatopluk může znít mírně zastarale, rozhodně stojí za povšimnutí. Přináší zajímavý význam a množství domáckých variací.

Odvozeniny a varianty jména Svatopluk

Jméno Svatopluk nemá ženský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Sváťa, Svaťka, Svatík, Svatek, Svatouš, Svatoušek, Svatopluček apod. Jméno Svatopluk se vyskytuje i ve slovenštině. Polština jméno zná jako Swiętopełk, ruština jako Svjatopolk.

Významní nositelé

Jméno Svatopluk nosil dolnomoravský kníže Svatopluk I. nebo Svatopluk II. Slavným nositelem jména byl Svatopluk Čech, který dal život legendární postavě a příběhům pana Broučka. Dalšími významnými nositeli jména byli například herci Svatopluk Beneš, Svatopluk Čech a Svatopluk Skládal. K současným nositelům jména patří herec Svatopluk Skopal.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Svatopluk je starým slovanským jménem. Vzniklo ze dvou slov. Prvním je slovo "svet", které má ve staroslovanštině význam "silný". Až v současnosti se první část jména přeneseně vykládá jako "svatý". Druhou složkou jména je slovo "pluk" s významem "pluk, branný lid". Jméno Svatopluk tedy znamená "silný v pluku", "silný ve svém vojsku", potažmo pak také "velký vojevůdce", "velký bojovník".

První složka je praslovanské svet, původně "silný", dnes přeneseně "svatý". Druhou je pluk "branný lid". Význam jména je "silný v branném lidu".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: