Dnes slaví svátek:Kristýna

Svatoslav slaví svátek dne 03.12.

Odvozeniny a varianty jména Svatoslav

Ženskou alternativou jména Svatoslav je Svatoslava. Jméno se vyskytuje i ve variaci Světoslav. Domáckými podobami jména jsou Sváťa, Svaťka, Svatek, Svatěk, Svatoš, také Sláva, Slávek, Sláveček apod. Jméno Svatoslav se u nás vyskytuje jen zřídka, stejně tak i ve slovenštině (jako Svätoslav). Ruskou podobou jména je Svjatoslav, bulharskou Svetoslav, stejně tak i srbochorvatskou. Polská mutace jména zní Świętosław.

Významní nositelé

Jméno Svatoslav nosí například český atlet Svatoslav Ton. Jméno náleží také hned ke dvěma českým obcím. Jedna Svatoslav leží v okrese Brno-venkov, druhá v okrese Třebíč.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Svatoslav (také Světoslav) má slovanský původ. Je složeno ze staroslovanských slov "svet" ("silný", "velký") a "slav" ("slavný"). Význam jména je tedy "silný", "slavný", příp. "slavný svoji silou", "veliký". Až v pozdějším významu se první část jména vykládá jako "svatý", tak by zněl i přenesený význam jména.

první složka jména je praslovanské svet s původním významem "silný", dnes "svatý"; druhá část slav "slavný", význam je tedy "silou slavný", ženský protějšek je Svatoslava

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: