Dnes slaví svátek:Nataša

Tadeáš slaví svátek dne 30.10.

Charakteristika

Tadeáš je pozoruhodným jménem. Několik výkladových teorií nositeli jména přisuzuje mnoho ušlechtilých vlastností. Muž jménem Tadeáš může být chytrý, sečtělý, manuálně zručný, také odvážný, může se řídit svým srdcem a být přímo darem od Boha.

Odvozeniny a varianty jména Tadeáš

Jméno Tadeáš nemá ženský protějšek. Domácky se může užívat jako Tad, Tady, Tadek, Tadík, Táda, Tadoušek, Tadeášek aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Thadeus, příp. Thaddeus, německou Thaddäus. Italština jméno zná jako Taddeo, francouzština jako Thaddée, španělština jako Tadeo, portugalština jako Tadeu a Thadeu. Ruskou podobou jména je Fadej (Faddej), maďarskou Tádé, polskou Tadeusz.

Významní nositelé

Jméno náleží k českému astronomovi jménem Tadeáš Hájek, který působil také jako lékař na dvoře císaře Rudolfa II. Nosil ho také lékař, botanik a cestovatel Tadeáš Haenke, celým jménem Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke, známý jako Lovec leknínů. Nositelem jména byl i režisér Tadeáš Šeřínský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Tadeáš nemá zcela jasný původ. Obvykle se překládá z hebrejského slova "taddai" s významem "rozumný", "chytrý", "šikovný", "smělý" nebo "odvážný". Tak by zněl i výklad jména Tadeáš. Jméno však bývá spojováno i s arabským slovem "thady", které znamená "prsa", "hruď", příp. "srdce". Další výkladová teorie jméno vysvětluje jako "boží dar", "chvála Boha". Jméno by pocházelo z řečtiny a bylo odvozeno od jména Theodóros, česky Theodor.

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: