Dnes slaví svátek:Čeněk

Tamara slaví svátek dne 03.06.

Charakteristika

Poněkud exotické znění jména Tamara koresponduje i s jeho významem. Žena jménem Tamara bývá spojována s datlovníkem, také s lotosovým květem nebo aromatickým kořením.

Odvozeniny a varianty jména Tamara

Jméno Tamara nemá mužský protějšek, významově je mu příbuzné jméno Palmíra. Domáckými podobami jména jsou Tamarka, Tamka, Tara, Tamík, Marka, Mara, Taruš, Taruše, Taruška apod. Jméno Tamara najdeme i v mnoha světových jazycích. Vyskytuje se například ve slovenštině, také v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, holandštině, bulharštině, maďarštině, polštině nebo v ruštině.

Významné nositelky

Jméno nosila proslulá gruzínská královna Tamara (Thamar), která žila na přelomu 12. a 13. století. Jméno patřilo i k polské malířce Tamaře de Lempické nebo ruské herečce Tamaře Fjodorovně Makarovové. Mezi současnými nositelkami jména najdeme Tamaru Ecclestone, dceru šéfa Formule 1 Bernieho Ecclestona, u nás pak podnikatelku Tamaru Kotvalovou, která mj. v Pařížské ulici v Praze vlastní několik luxusních butiků. Nositelkou jména je i zpěvačka, finalistka soutěže Hlas Československa Tamara Kubová, která je partnerkou oblíbeného českého písničkáře Tomáše Kluse.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Tamara pochází pravděpodobně z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského "támár" s významem "datlová palma". Jméno Tamara se tak přeneseně vykládá jako "živitelka", "ta, která dává život". Jméno však bývá spojováno také s jinými jazyky. Ze sanskrtu ho lze překládat jako "koření", z dalších jazyků pak jako "lotus".

Pochází z hebrejského támár "(datlová) palma", bylo to jméno označující ženu jako "živitelku, životadárnou".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: