Dnes slaví svátek:Nataša

Tereza slaví svátek dne 15.10.

Charakteristika

Tereza je poetickým jménem, které své nositelce dává do vínku i neobyčejné charisma. Dle významu svého jména je totiž Tereza takřka mořskou pannou, má v sobě průzračné moře i žár horkého slunce, navíc může být pro své okolí doslova záštitou a ochránkyní.

Odvozeniny a varianty jména Tereza

Jméno Tereza se vyskytuje i ve starší podobě Terezie. Domáckými variacemi jména jsou Terezka, Terezička, Terezinka, Rézinka, Réza, Terka, Terča, Terinka, Tea, Zina, Zinka aj. Jméno Tereza znají i na Slovensku − v podobě Terézia. Anglickou mutací jména je Theresa. Němčina jméno užívá také jako Theresa, navíc i v podobě Therese či Theresia. Obdobně pak i norština, dánština nebo holandština. Francouzská verze jména má podoby Teresa a Thérése. Italština a španělština jméno užívají jako Teresa, stejně tak i polština. Ruština jméno zná jako Tereza či Terezija.

Významné nositelky

Jméno Tereza dnes nosí řada krásných žen − například topmodelka Tereza Maxová či její kolegyně Tereza Chlebovská, Česká Miss 2012, také herečky Tereza Kostková či Tereza Voříšková, zpěvačky Tereza Kerndlová nebo Tereza Černochová. Jméno náleží i k populární moderátorce Tereze Pergnerové, také její kolegyni Terezii Kašparovské.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Tereza (archaicky také Terezie) nemá jednoznačný význam. Jménu bývá přisuzován řecký původ. Bývá spojováno s ostrovem Thera v Egejském moři či ostrovem Therasia, který leží nedaleko Sicílie. Jméno se tak vykládá jako "žena z ostrova Thera či Therasia". Základem jména může být řecké slovo "téresis" s významem "ochrana", "záštita" nebo také slovo "theros" s významem "horko", "teplo", "léto".

Pocházející z ostrova Thery.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: