Charakteristika 

Tereza je ženské křestní jméno řeckého původu a nejasného významu.

Svátek

  • v českém kalendáři: 15. říjen
  • ve slovenském kalendáři: 15. říjen (15. októbra)

Původ: řecký

Význam: nejasný, často se vykládá jako záštita, ochrana nebo pocházející z ostrova Thery nebo Therasie

Domácké podoby a zdrobněliny: Terka, Terezka, Terinka, Terina, Terezinka, Terča, Rézi, Rézinka, Rézina, Réza, Téra, Tesa, Terezička, Tery, Teryna, Teri, Teruša, Teruška, Terda

Tereza v jiných jazycích

  • Anglicky: Theresa
  • Německy, norsky, dánsky, holandsky: Theresa, Therese a Theresia
  • Francouzsky: Teresa nebo Thérése
  • Italsky, španělsky, polsky: Teresa

Známé nositelky jména: sv. Matka Tereza, sv. Terezie Benedikta od Kříže, sv. Terezie od Ježíše, Tereza Maxová, Tereza Kostková, Tereza Bebarová a další

Původ a význam jména Tereza

Ženské křestní jméno Tereza (archaicky také Terezie) nemá jednoznačný význam, bývá mu přisuzován řecký původ – téresis jako záštita, ochrana nebo také theros znamenající horko, teplo, léto. Nejčastěji je však jméno Tereza spojováno s názvem ostrovů Thera (v Egejském moři) nebo Therasia (u Sicílie) a jméno se pak vykládá jako žena pocházející z ostrova Thery nebo Therasie. 

Odvozeniny a varianty 

Jméno Tereza se vyskytuje i ve starší podobě Terezie. Domáckými variacemi jména jsou Terezka, Terezička, Terezinka, Rézinka, Réza, Terka, Terča, Terinka, Tea, Zina, Zinka aj. Jméno Tereza znají i na Slovensku − v podobě Terézia. Anglickou mutací jména je Theresa. Němčina jméno užívá také jako Theresa, navíc i v podobě Therese či Theresia. Obdobně pak i norština, dánština nebo holandština. Francouzská verze jména má podoby Teresa a Thérése. Italština a španělština jméno užívají jako Teresa, stejně tak i polština. Ruština jméno zná jako Tereza či Terezija.

Významné nositelky

Tereza je často spojována se svatými Terezami – sv. Terezií Benedikta od Kříže, sv. Terezií od Ježíše, sv. Terezií z Lisieux a svatou Matkou Terezou.

Ve světě se můžeme setkat například se švédskou písničkářkou Theresou Anderssonovou, americkou plavkyní Theresou Andrewsovou nebo i portugalskou hraběnkou Terezou Kastilskou.

Dnes jméno Tereza u nás nosí řada krásných žen − topmodelka Tereza Maxová či její kolegyně Tereza Chlebovská, Česká Miss 2012, herečky Tereza Kostková či Tereza Voříšková, zpěvačky Tereza Kerndlová nebo Tereza Černochová. Jméno náleží i k populární moderátorce Tereze Pergnerové, také její kolegyni Terezii Kašparovské. Velmi známou Terezou je i bloggerka a bývalá youtuberka Tereza Hodanová, také známá jako Teri Blitzen. 

Oblíbenost jména

Oblibu jména Tereza významně ovlivnila osobnost španělské Svaté Terezy, která založila řád bosých karmelitánek, mívala vidění a sepsala řadu úvah a básní. Její duchovní odkaz způsobil, že jméno je často přijímané jako řádové u jeptišek a stalo se tak projevem hluboké a nábožné víry.

Oblíbenost jména také souvisí s druhým jménem císařovny, české a uherské královny Marie Terezie, jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Díky reformám přispěla k zlepšení životní situace poddaných, což se odrazilo na popularitě jména na venkově i ve vyšších vrstvách společnosti.