Dnes slaví svátek:Alexandra

Tibor slaví svátek dne 13.11.

Odvozeniny a varianty jména Tibor

Jméno Tibor se archaicky užívá i jako Tiburcius. Českou obdobou jména je Ctirad, také Chval. Domáckými variacemi jména jsou Tiborek, Tibík, Tibek, Tibka nebo Borek. Jméno se s oblibou užívá především na Slovensku, nejenom jako Tibor, ale také jako Tiburc a Tiburcius. Existuje však také v němčině (jako Tibor či Tiburtius), italštině (jako Tiburzio), francouzštině (jako Tiburce) nebo španělštině (jako Tiburcio). Jméno jako Tivurtij zná i ruština, jako Tiborc (i Tibor) také maďarština. Polskými verzemi jména jsou Tyburcy, Tybury a Tyburcjusz.

Významní nositelé

Nositelem jména byl americký grafik maďarského původu Tibor Kalman, také maďarský malíř Tibor Csernus nebo maďarský básník Tibor Bábi. K současným nositelům jména patří slovenský architekt Tibor Alexy, slovenský herec Tibor Bogdan nebo český swingový zpěvák a manager Orchestru Gustava Broma Tibor Lenský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Tibor pochází z latiny. Vyvinulo se z latinského Tibertius − jde o označení obyvatele města Tibur (dnešní italské Tivoli). Jméno Tibor se tedy překládá jako "pocházející z Tiburu". Základem jména je slovo "čestný".

Odvozeno od Tiburtinec - pocházející z italského města Tibur (dnešní Tivoli), základ slova znamená "čestný", překládá se jako Ctirad, popř. i Chval

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: