Charakteristika 

Svátek

  • v českém kalendáři: 7. března
  • ve slovenském kalendáři: 7. března (7. marca)

Původ: aramejský

Význam:

Domácké podoby a zdrobněliny:

Tomáš v jiných jazycích

Známí nositelé jména:

Ženská obdoba jména:

Původ a význam jména Tomáš

Mužské křestní jméno Tomáš patří v Česku k těm nejoblíbenějším. Biblické jméno Tomáš má prastarý původ s kořeny v aramejštině. Pochází z aramejského slova „tómá” s významem „dvojče”. Jako „dvojče” nebo „blíženec” se také překládá jméno Tomáš.

Odvozeniny a varianty

Jméno Tomáš má i ženskou podobu Tomáška, která se však vyskytuje jen zřídka. Variacemi jména jsou Thomas, Tomas, osamostatnila se také zkrácenina jména Tom. Domácky se jméno užívá právě jako Tom, také Tomík, Tomi, Toman, Tomek, Tomča, Tomeš, Tomášek, Tomeček aj. Jméno Tomáš najdeme také ve slovenštině. Další jazyky využívají různé mutace jména, například angličtina, němčina nebo francouzština podobu Thomas (také zkráceně Tom), italština verzi Tommaso, španělština Tomás, portugalština Tomas. Ruština jména zná v podobě Foma, polština ho zná jako Tomasz, maďarština jako Tamás.

Významní nositelé

Jméno Tomáš nosil jeden z biblických apoštolů, nazývaný nevěřící Tomáš. Nositelem jména byl i filosof 13. století Svatý Tomáš Akvinský nebo italský filosof a básník Tomaso Campanella. Jméno nosil i významný americký vynálezce a podnikatel Thomas Alva Edison, také český podnikatel a proslulý obuvník Tomáš Baťa. Jméno náleží také k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garrigue Mararykovi. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Tomáše Matonohu, Tomáše Töpfera nebo Tomáše Vorla. Nosí ho i populární zpěvák a písničkách Tomáš Klus. Jméno patří i k významným českým sportovcům, jsou jimi například fotbalisté Tomáš Řepka, Tomáš Ujfaluši nebo Tomáš Rosický, také tenista Tomáš Berdych či desetibojař Tomáš Dvořák. Dále jmenujme básníka Tomáše Baránka, malíře Tomáše Císařovského, sochaře Tomáše Rullera nebo ekonoma Tomáše Sedláčka.

Oblíbenost jména

Zajímavosti