Dnes slaví svátek:Jan

Václav slaví svátek dne 28.09.

Charakteristika

Václav je doslova slavným jménem, možná proto je u nás tak oblíbené. Nese v sobě slovanské hodnoty i kousek české hrdosti. Jméno je současně tvárné a dává k dispozici množství variací.

Odvozeniny a varianty jména Václav

Mužské křestní jméno Václav má i ženský protějšek ve jménu Václava, které se však zdaleka neužívá tak často jako mužská varianta jména. Stejný význam jako jménu Václav je přisuzován i jménu Boleslav. Domáckými podobami jména Václav jsou Vašek, Vašík, Vašíček, Váša, Venca, Venouš, Venoušek, Véna, Venda, Váca, Vacek aj. Jméno Václav zná i slovenština. V angličtině se vyskytuje jako Wenceslaus (Wenceslas), v němčině jako Wenzeslaus nebo Wenzel. Italská a španělská podoba jména je totožná, zní Venceslao, portugalskou verzí jména je Venceslau, francouzskou Venceslas. Ruština jméno užívá jako Vaclav či Vjačeslav, polština jako Wacław a Więcław, maďarština jako Vencel.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším českým nositelem jména je bezesporu Svatý Václav, přemyslovský kníže 10. století, který je patronem České země. Jméno nosil i polistopadový prezident Václav Havel stejně jako jeho nástupce Václav Klaus. Slavným nositelem jména byl i spisovatel Václav Kaplický, autor románu Kladivo na čarodějnice. Jméno nosil také významný český scénárista Václav Vorlíček. Mezi současnými nositeli jména najdeme zpěváka Václava Neckáře nebo jeho mladšího a drsnějšího kolegu Václava Noid Bártu. Nositeli jména jsou také herci Václav Vydra nebo Václav Postránecký.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Václav má slovanský původ. Jde o novější podobu staročeského jména Venceslav s významem "slavnější", "více slavný" (staroslovanské "vence" znamená "více").

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: