Dnes slaví svátek:Julius

Valdemar slaví svátek dne 27.05.

Charakteristika

Jméno Valdemar má v sobě sílu a tvrdost, kterou propůjčuje i svému nositeli. Dle svého významu jméno skrývá také moc a slávu.

Odvozeniny a varianty jména Valdemar

Jméno Valdemar se vyskytuje také ve variantě Waldemar. Domácky se jméno užívá jako Valda, Valdek, Valdík, Valdín, Valdínek, Valdouš, Valdoušek aj. Jméno Valdemar zdaleka nezná jenom čeština, ale také slovenština, angličtina, dánština, norština nebo švédština. Jako Waldemar jméno užívají i další jazyky, například němčina, francouzština nebo polština. Italskou a španělskou podobou jména je Valdemaro, portugalskou pak Valdemiro.

Významní nositelé

K nositelům jména patřil švédský král Valdemar I. Birgersson nebo dánští králové Valdemar I. Veliký, Valdemar II. Vítězný, Valdemar IV. Atterdag aj. Jméno nosil i dánský fyzik Valdemar Poulsen nebo dánský herec Waldemar Psilander. Jedním z nejznámějších českých nositelů jména byl zpěvák Waldemar Matuška. Jeho písně v rockové úpravě prezentuje současná kapela Walda Gang.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Valdemar (také Waldemar) má germánský původ. Základem jména jsou starogermánská slova "walten" ("vládnout") a "mar" ("velký", "slavný"). Jméno Valdemar se tak překládá jako "velký vládce", "slavný vládce", "mocný vládce".

Toto starogermánské jméno má základ ve slovech walten ("vládnout") a mar, které jazykovědci vysvětlují jako "velký". Waldemar je tedy člověk "velký svou vládou".


Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: