Dnes slaví svátek:Nataša

Vanda slaví svátek dne 06.02.

Charakteristika

Vanda je zajímavým jménem pro zajímavou ženu. Přestože je jeho prapůvod spojený s kmenem Vandalů, kteří v 5. století vyplenili Řím, nositelka jména Vanda může být sympatickou, příjemnou a láskyplnou osobou.

Odvozeniny a varianty jména Vanda

Jméno Vanda se vyskytuje i v podobě Wanda. Domácky se užívá jako Vandička, Vandina, Vandinka, Vanduš, Vanduše, Vanduška aj. Jméno Vanda zná i slovenština, také ruština, maďarština, srbština nebo španělština. Angličtina, němčina, italština nebo polština jméno používá jako Wanda.

Významné nositelky

Jméno Wanda náleží k dceři Kraka, zakladateli Krakova. Českými nositelkami jména jsou dnes herečky Vanda Chaloupková (známá ze seriálu Ulice) nebo Vanda Hybnerová, manželka herce Saši Rašilova. Jméno nosí i básníčka Wanda Heinrichová. Jméno patří i k americké country zpěvačce, jde o Wandu Lavonne Jackson. Vanda je také názvem jezera v Antarktidě, finského města nebo řeky (Vantaa).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vanda (také Wanda) pravděpodobně pochází z polštiny. Jeho význam není zcela jasný. Jméno se k nám dostalo z polského jména Wanda, které je zřejmě odvozeno od názvu řeky Vandalus. Řeka přitom svůj název dostala od germánského kmene Vandalů. Další výkladová teorie jméno Vanda vysvětluje jako zkráceninu německých jmen začínajících na Wendel- (například Wendelína). Jméno by se pak překládálo jako "Polabská Slovanka".

Jméno bylo vymyšlené okolo roku 1200 a je odvozeno od názvu řeky Vandalus (pojmenované podle germánského kmene Vandalů). V němčině se též hodnotí jako zkrácenina ženských jmen začínajících Wendel-, které znamená "Polabská Slovanka".

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: