Dnes slaví svátek:Alexandra

Vavřinec slaví svátek dne 10.08.

Odvozeniny a varianty jména Vavřinec

Jméno Vavřinec nemá ženský protějšek. Domáckými variacemi jsou Vavřineček, Vavřík, Vávra nebo Vavřa. Jméno jako Vavrinec najdeme i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Lawrence či Laurence, německou pak Laurentius. Jméno se vyskytuje také ve francouzštině jako Laurent, ve španělštině a italštině jako Lorenzo. Jméno zná i švédština − jako Laurens nebo norština jako Laurentius či Laurits. Holandskou podobou jména je Laurent. Ruština jméno užívá jako Lavrentij, polština pak jako Wawrzyniec.

Významní nositelé

Nositelem jména byl mj. Svatý Vavřinec, který je označován za patrona kuchařů nebo knihovníků. Je uctívaný zejména v Římě, ale je mu zasvěcen také nejvýznamnější kostel australského Sydney. Slavným českým nositelem jména je v současnosti Vavřinec Hradilek, vodní slalomář a kajakář, který získal stříbrnou medaili na LOH 2012 v Londýně. Jméno Vavřinec náleží i k českým obcím, jedna leží v okrese Blansko, druhá v okrese Kutná hora. Cizojazyčné varianty jména najdeme například v USA. Zde jméno nosí básník Lawrence Ferlinghetti, také akční herec Lorenzo Lamas. Nositelem jména je i britský herec, režisér a producent Laurence Kerr Oliver.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vavřinec má latinský původ. Bylo odvozeno od latinského jména Laurentius. Jeho význam bývá spojován s názvem starověkého města jménem Laurentum/Lorento. Překládá se pak jako "pocházející z Laurenta/Lorenta". Jméno se vyvinulo z latinského slova "laurus" s významem "vavřín", také přeneseně "vavřínem ověnčený" nebo "vítězný". Stejně se vykládá i jméno Vavřinec.

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: