Dnes slaví svátek:Alexandra

Věnceslav slaví svátek dne 13.02.

Odvozeniny a varianty jména Věnceslav

Jméno Věnceslav existuje i v ženské podobě − jako Věnceslava. Variantou jména je i Věnek. Domácky se jméno užívá právě jako Věnek, Věna, Venca, Venouš, Věnoušek, Sláva, Slávek aj. Jméno znají i v angličtině − jako Wenceslas či Wenceslaus, také v němčině jako Wenzeslaus. Italskou a španělskou podobou jména je Venceslao, francouzskou Venceslas. Ruština jméno užívá jako Venceslav (Vjačeslav), maďarština jako Vencel, polština jako Wiencysław.

Významní nositelé

Jméno nosil například český houslař Věnceslav Metelka, také malíř a ilustrátor Věnceslav Černý. Ženskou variantu jména užívala spisovatelka Věnceslava Lužická, vlastním jménem Anna Srbová.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Věnceslav má slovanský původ. Jde o novodobou podobu jména Václav, resp. jeho latinské verze Venceslaus. Překládá se stejně jako jméno Václav, tedy "více slavný", "slavnější" (staroslovansky se "vence" užívá ve významu "více"). Nesprávně se jméno vykládá z novodobého slova "věnec" jako "ověnčený", "vítěz" nebo také "předzvěst jara".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: