Dnes slaví svátek:Nataša

Věra slaví svátek dne 08.10.

Charakteristika

Věra je jménem pro ženu, která věří v Boha, tradice nebo svoje schopnosti. Krásné jméno má jednoduché, avšak zajímavé znění.

Odvozeniny a varianty jména Věra

Jméno Věra nemá mužský protějšek. Bývá spojováno se jmény Věroslava a Věroslav. Domácky se jméno užívá jako Věrka, Věrča, Věrunka, Věruna, Věruška, Věruš aj. Jméno se jako Viera vyskytuje i na Slovensku. V angličtině, němčině, italštině, španělštině, také maďarštině, bulharštině nebo ruštině je jméno známé jako Vera. Francouzskou podobou jména je Foi (čteno Foa).

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme slavné české herečky, například Věru Ferbasovou nebo Věru Galantíkovou. K současným nositelkám jména patří herečky Věra Kubánková, Věra Tichánková nebo Věra Křesadlová, také zpěvačky Věra Martinová, Věra Nerušilová, Věra Přírazská nebo Věra Špinarová. Jméno nosí také režisérky − Věra Chytilová nebo Věra Plívová-Šimková. Významnou nositelkou jména je i sportovní gymnastka Věra Čáslavská, jedna z nejúspěšnějších českých sportovkyň.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Věra (také Viera) je slovanského původu. Je odvozeno od slova "víra". Stejný je i význam jména. Může se jednat také o osamostatněnou zkráceninu jména Věroslava.

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: