Dnes slaví svátek:Nataša

Viktor slaví svátek dne 28.07.

Charakteristika

Jméno Viktor zní tvrdě a je také jménem pro tvrdé muže. Nositel jména Viktor je rozeným vítězem, může se stát úspěšným v profesním i soukromém životě.

Odvozeniny a varianty jména Viktor

Mužské křestní jméno Viktor nabývá ženské podoby ve jménech Viktorie, Viktoria, Victoria. Jméno se ojediněle vyskytuje také ve variantách Viktorián, Viktorian či Viktorín. Významově je příbuzné se jmény Vincenc, Vincent nebo Vítězslav. Domáckými podobami jména jsou Viktorek, Vik, Viki, také Víťa, Vítek apod. Jméno Viktor, také Viktorián nebo Viktorín znají i na Slovensku. Anglickou podobou jména je Victor, stejně tak i francouzskou či španělskou, holandskou a dánskou. Portugalská verze zní Vitorio, italské pak Vittorio nebo Vittore. Němčina jméno užívá stejně jako čeština, tedy jako Viktor, stejně tak i švédština, norština, maďarština nebo ruština. Ruština jméno zná také jako Viktorij. Polskou mutací jména je Wiktor, příp. Wiktoryn.

Významní nositelé

Jméno Viktor nosil například český spisovatel a novinář Viktor Dyk, autor děl Krysař nebo Milá sedmi loupežníků. Jméno náleží také k představiteli francouzského romantismu, byl jím slavný básník, prozaik a dramatik Victor Hugo (celým jménem Victor-Marie Hugo). K současným nositelům jména patří český herec Viktor Preiss.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Viktor (také Victor) pochází z latiny. Základem jména je latinské slovo "victor" s významem "vítěz". Jméno Viktor se tak překládá právě jako "vítěz" nebo "vítězný".

Základem je podstatné jméno victoria, což znamená "vítězství".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: