Dnes slaví svátek:Roland

Viktorie slaví svátek dne 10.03.

Charakteristika

Viktorie je vítězným jménem, které vítězství dává do vínku i své nositelce. Na skvostné jméno Viktorie může být každá jeho nositelka pyšná.

Odvozeniny a varianty jména Viktorie

Mužským protějškem jména Viktorie je Viktor, příp. Viktorián či Viktorín. Variacemi jména Viktorie jsou i Victorie či Victoria. Obdobný význam má i jméno Vítězslava. Domácky se jméno užívá jako Viktorka, Viki, Vikina, Vikinka, Vikuš, Vikuška, Víťa, Vitunka, také Torka, Tora aj. Jméno se jako Viktória vyskytuje také ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Victoria nebo Victorine. Jméno jako Victoria, příp. Viktoria užívá i němčina či švédština. Francouzskou podobou jména je Victoire, italskou Vittoria, španělskou Victoria. Ruština jméno užívá jako Viktorija, maďarština jako Viktória, polština jako Wiktoria.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla významná britská královna přelomu 19. a 20. století Viktorie. Její dcerou byla německá císařovna Viktorie Sasko-Koburská, jejími vnučkami pak Viktorie Hesensko-Darmstadtská nebo španělská královna Viktorie z Battenbergu. Mezi současnými nositelkami jména najdeme českou herečku a režisérku Viktorii Čermákovou, také klavíristku a cembalistku Viktorii Švihlíkovou. Jméno nosí i Viktorie Genzerová, dcera baviče Richarda Genzera a Lindy Finkové. Slavnou nositelkou jména je také manželka fotbalisty Davida Beckhama Victoria Beckham, bývalá zpěvačka populární hudební formace Spice Girls. Victoria je také označením rodu dvouděložných rostlin z čeledi leknínovitých. Viktorie královská s listy o průměru až dva metry je největším leknínem, objevil ho český botanik Tadeáš Haenke a pojmenoval na počest britské královny Viktorie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Viktorie pochází z latiny. Jeho vznik je spojen s latinským slovem "victoria" − "vítězství". Jméno Viktorie (také mužský ekvivalent Viktor) se tak překládá jako "vítězná", "vítězka".

Latinské slovo victoria znamená "vítězství". Smyslem příbuzné jméno je Vítězslava, mužský protějšek Viktor.

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: