Dnes slaví svátek:Roland

Vilém slaví svátek dne 28.05.

Charakteristika

Vilém je neobyčejným jménem, které svému nositeli přináší mj. pevnou vůli a odhodlání. Muž jménem Vilém je tak zásadovým člověkem, který dokáže překonat všechny překážky, aby dosáhl vytyčeného cíle.

Odvozeniny a varianty jména Vilém

Jméno Vilém má i ženskou variantu v podobě jména Vilma, příp. Viléma nebo Vilemína. Domáckými variacemi jména jsou Vilda, Vilík, Vil, Vili, Vilémek, Viloušek, Viliček, Vilímek apod. Jméno Vilém existuje v mnoha cizojazyčných verzích. Slovenština jméno užívá jako Viliam či Vilhelm, angličtina jako William a Will, němčina jako Wilhelm (stejně tak i dánština nebo švédština). Francouzskou podobou jména je Guillaume, italskou Guiglielmo, španělskou Guillermo, portugalskou Guilherme. Ruština jméno zná jako Vilgelm, polština jako Wilhelm, maďarština jako Vilmos.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český spisovatel a dramatik Vilém Mrštík, také spisovatel Vilém Závada, hudební skladatelé Vilém Blodek a Vilém Tauský nebo herec Vilém Besser. K současným nositelům jména patří hudebník Vilém Čok. Jméno se hojně užívá i v zahraničí. Nositelem jména byl například legendární švýcarský hrdina Vilém Tell, také německý spisovatel a sběratel pohádek Wilhelm Grimm nebo anglický dramatik William Shakespeare. Jméno dnes nosí korunní britský princ William.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vilém má germánský původ. Vzniklo ze staroněmeckého jména Willahelm, které se vyvinulo ze slov "willo" ("vůle") a "helm" ("přilba"). Jméno Vilém se tak překládá jako "mou záštitou je má vůle", také "člověk pevné vůle".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: