Dnes slaví svátek:Nataša

Vilma slaví svátek dne 07.01.

Charakteristika

Jménu Vilma rozhodně nelze odepřít nevšední znění a honosný význam. Dle významu svého jména má nositelka jména Vilma silnou vůli, nezlomný charakter a odhodlání dosáhnout všech vytyčených cílů.

Odvozeniny a varianty jména Vilma

Mužským protějškem jména Vilma je Vilém. Jméno existuje také ve variantě Viléma, Vilhelma, Wilhelmina a Vilemína. Variací jména je také Mína. Domácky se jméno užívá v podobách Víla, Vila, Vílinka, Vílina, Vilemína, Vilemínka, Vilmička, Vilmuška, také Mína aj. Jméno jako Vilma nebo Vilemína najdeme i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Wilhelmina, italskou Guiglielm či Guiglielmin, francouzskou Guillelmine nebo Willemotte. Jméno se vyskytuje také v němčině − jako Wilhelma či Wilhelmine, v polštině − jako Wilma a Wilhelmina nebo v maďarštině − jako Vilma.

Významné nositelky

Jméno Vilma nosí mj. populární česká herečka Vilma Cibulková. Nositelkou jména je také Vilma Kadlečková (vlastním jménem Vilma Klímová), česká sci-fi a fantasy spisovatelka.

Původ a význam jména

Křestní jméno Vilma představuje ženskou alternativu jména Vilém. Jména vznikla ze starogermánského jména Willahelm, resp. slov "willo" ("vůle") a "helm" ("přilba"). Vilma se tak vykládá jako "mou záštitou je má vůle", "má vůle mne chrání", také "žena pevné vůle".

Ženská podoba k Vilém, pochází ze staroněmeckého Willahelm. První složka willo znamená "vůle", druhá helm "helmice, přilba". Význam jména je přeneseně "má vůle je mě chrání", česká domácká zkrácenina je Mína.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: