Dnes slaví svátek:Julius

Vincenc slaví svátek dne 14.04.

Charakteristika

Muž jménem Vincenc je již od svého narození vítězem, dostal do vínku schopnosti překonat všechny své soupeře a dosáhnout v životě nebývalých úspěchů.

Odvozeniny a varianty jména Vincenc

Mužské křestní jméno Vincenc má i ženskou alternativu ve jménu Vincencia. Variací jména je Vincent. Významově příbuzná jsou i jména Viktor či Čeněk. Domácky se jméno užívá jako Vincek, Vinca, Vincík, také Vin, Viní, Vinísek apod. Jméno jako Vincent existuje i ve slovenštině, také v angličtině, ve francouzštině, v holandštině, dánštině, švédštině nebo norštině. Italskou podobou jména je Vincenzo, také Cencio a Enzo. Španělština a portugalština jméno užívá jako Vincente nebo Vicente. Německá podoba jména zní Vinzent, také Vinzenz. Ruština jméno zná jako Vikentij, polština jako Wincenty, maďarština jako Vince či Bence.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme spisovatele Vincence Furcha a Vincence Vávru-Haštalského, hudební skladatele Vincence Maška a Františka Vincence Tučka, malíře Vincence Beneše, Vincence Živného či Vincence Morstadta, sochaře Vincence Makovského. Vincence Vinglera či Vincence Strašrybu. Významným nositelem jména byl Vincenz Priessnitz, rakouský léčitel, zakladatel proslulých lázní. Neméně slavným nositelem jména byl i nizozemský malíř Vincent van Gogh (celým jménem Vincent Willem van Gogh). K současným nositelům jména patří francouzský herec Vincent Cassel, manžel italské herečky Monicy Bellucci.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vincenc (také Vincent) pochází z latiny. Jméno je odvozeno z latinského jména Vincentius. Překládá se ze slova "vincens" jako "vítězící", "vítězný" nebo jednoduše jako "vítěz". Významem jména je i "přemáhající" − z latinského "vinco" ("přemáhám").

Základem je latinské přechodníkové přídavné jméno vinco "přemáhám", z něho Vincens "přemáhající".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: