Dnes slaví svátek:Roland

Vít slaví svátek dne 15.06.

Charakteristika

Jméno Vít propůjčuje svému nositeli veselou povahu, optimismus a smysl pro humor. Tyto vlastnosti může Vítek nebo Vít rozsévat po širokém okolí a dokonce i v lese. Také s rozsáhlým prostorem, lesem a divokou přírodou je totiž jméno Vít dle některých výkladů spojeno.

Odvozeniny a varianty jména Vít

Jméno Vít se vyskytuje také ve variaci Vítek. Domácími podobami jména jsou Víťa, Víťan, Viťánek, Vitouš, Vitoušek, Víteček nebo zmiňované Vítek. Jméno Vít existuje v mnoha světových jazycích, ve kterých však nabývá rozličných forem. Slovenština jméno užívá ve stejném znění jako čeština, anglickou podobou jména je však Guy, příp. Vitus. Francouzština vedle verze Guy užívá i podobu Gui či Vital, italština, španělština nebo portugalština jméno zná jako Vito či Guido. V němčině jméno zní jako Vitus nebo Veit. Polskou verzí jména je Wit, maďarskou Vitus, srbochorvatskou Vid (Vida), ruskými podobami jména jsou Vit, Vital nebo Vitalij.

Významní nositelé

Jméno patřilo k italskému světci Svatému Vítovi. Nosil ho také český hudební skladatel Vít Nejedlý nebo architekt a výtvarník Vít Obrtel. Mezi současnými nositeli jména najdeme spisovatele Víta Kremličku, básníka Víta Slívu, hudebníka Víta Sázavského, režiséra Víta Klusáka nebo herce Víta Olmera. Jméno nosí také scénárista a producent Vít Pokorný. Nositelem jména je i Vítek Starý, zpěvák a kytarista populární hudební skupiny Mandrage. Jméno jako příjmení užívá zpěvák Pavel Vítek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vít (také zdrobnělina Vítek) má latinský původ. Význam jména je spojován s latinským slovem "vitus", stejně jako toto slovo se i jméno Vít překládá jako "živý", "živoucí", "veselý", "radostný". Další výkladová teorie jménu přisuzuje původ německý. Jméno by pak bylo odvozeno z německého slova "weit" ("široký", "rozlehlý", "rozsáhlý") nebo staroněmeckého "vitu" ("les", "lesní").

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: