Dnes slaví svátek:Julius

Vítězslav slaví svátek dne 21.07.

Odvozeniny a varianty jména Vítězslav

Ženským protějškem jména Vítězslav je Vítězslava. Jméno existuje také ve zkrácené podobě Vitězslav, novější verzí jména je Vítoslav. Významově příbuzná jsou jména Viktor a Viktorie. Domácky se jméno užívá jako Vít, Víťa, Vítek, Vítěz, Sláva, Slávek, Sláveček aj. Jméno se jako Víťazoslav užívá i na Slovensku. Znají ho také Rusové nebo Srbochorvaté − jako Vitoslav. Polskou mutací jména je Witosław.

Významní nositelé

Jméno náleží k významnému českému básníkovi, jednomu ze zakladatelů poetismu − Vítězslavu Nezvalovi. Jméno nosil také Vítězslav Vejražka, který pod pseudonymem Petr Vít působil jako herec, režisér a politik. Jméno patří také k populárnímu zpěvákovi a bubeníkovi, hvězdě 80. let 20. století. Jeho jméno je Vítězslav Vávra a jeho slavnými hity byly například Holky z gymplu, Citronová holka, Dívka Gloria aj. Známým nositelem jména je v současnosti moderátor Vítězslav (Vítek) Havliš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vítězslav má slovanský původ. Vykládá se jako "slavný vítěz", "slavící vítězství" či "slavný svojí mocí" (sloveso "vítati" se může ze staroslovanštiny vykládat také jako "sídlit", "bydlit").

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: