Dnes slaví svátek:Nataša

Vladan slaví svátek dne 09.01.

Charakteristika

Vladan je honosným jménem, které má v sobě moc a urozenost pravého vládce. Vládce jméno dělá také ze svého nositele, ten může být vládcem svého života a životních událostí.

Odvozeniny a varianty jména Vladan

Ženským protějškem jména Vladan je Vladana, příp. Vladěna. Domáckými variacemi jména jsou Vladánek, Vladínek, Vlado, Vladko, Vlaďko, Vladek atd. Jméno se vyskytuje i v bulharštině nebo srbochorvatštině. Ruština jméno zná jako Vladilen.

Významní nositelé

Jméno náleží například k chorvatskému básníkovi a spisovateli jménem Vladan Desnica. K současným českým nositelům jména patří redaktor Vladan Dokoupil.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vladan má slovanský původ. Vzniklo zřejmě jako zkrácenina jmen Vladimír nebo Vladislav. Vykládá se jako "vládce", "vladař", "ten, který vládne". Základem jména je slovo "vlada" s původem v srbochorvatštině, které znamená "moc".

Zkrácenina jmen začínajících na Vlad- (Vladimír, Vladislav ap.), lze vyložit jako "ten, který vládne". Ženský protějšek je Vladana, česká obdoba jména Vladěna.

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: