Dnes slaví svátek:Julius

Vladěna slaví svátek dne 30.08.

Odvozeniny a varianty jména Vladěna

Mužským protějškem jména Vladěna je Vladan. Další variantou jména je Vladana. Příbuzná jsou také jména Vladimíra či Vladislava. Domácky se jméno užívá jako Vladěnka, Vladěna, Vlaďka, Vlada, Laďka, Vladuška, Vladička, Vladuše aj. Jméno Vladana existuje také v srbochorvatštině, společně s verzí Vlada. Jméno jako Vlada zná i ruština.

Významné nositelky

Jméno nosí například významná česká sklářka Vladěna Tesařová. Náleží také ke zpěvačkám − Vladěně Pavlíčkové či Vladěně Krumlové.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vladěna má slovanský původ. Jméno vzniklo zřejmě ze jmen Vladimíra či Vladislava. Stejně jako tato jména je i významem jména Vladěna (také Vladana) "vládkyně", "vladařka", "ta, která vládne".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: