Dnes slaví svátek:Čeněk

Vladimír slaví svátek dne 23.05.

Charakteristika

Vladimír je populárním slovanským jménem. Nositel jména Vladimír se může chlubit nejenom atraktivním jménem, ale také schopnostmi a charakterem vládce, které mu byly dány do vínku.

Odvozeniny a varianty jména Vladimír

Ženskou alternativou jména Vladimír je Vladimíra. Jméno se vyskytuje také ve zkrácené verzi Vladimir, archaickou podobou jména je staroruské Vladiměr. Domácky se jméno užívá jako Vladimírek, Vladínek, Vladík, Vláďa, Láďa, Ladín, Ládínek, Vlado, Vladko, Míra, Mirek aj. Jméno Vladimír se dá najít také ve slovenštině či maďarštině. Jako Vladimir jméno užívá angličtina, také dánština, norština, bulharština, srbochorvatština nebo ruština. V ruštině se jméno vyskytuje i jako Volodimir či Volodimer. Němčina jméno zná jako Wladimir, italština či španělština jako Vladimiro. Polskou mutací jména je Włodzimierz, maďarskou Ladomér.

Významní nositelé

Jméno Vladimír nosil český spisovatel Vladimír Neff, otec novináře Ondřeje Neffa, také básník Vladimír Holan. Patřilo i ke slavnému českému herci Vladimíru Menšíkovi nebo k jeho mladšímu kolegovi Vladimíru Dlouhému. Mezi současnými nositeli jména najdeme spisovatele Vladimíra Párala, také bývalého kosmonauta, prvního Evropana ve vesmíru Vladimíra Remka. Jméno nosí i hudebník Vladimír Mišík, písničkář, spisovatel a režisér Vladimír Merta, bavič Vladimír Hron nebo umělec Vladimír Franz.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vladimír má slovanský původ. Vykládá se jako "vládce míru", také "mocný" nebo "vládce světa" ("mír" se ze staroslovanštiny překládá jako "svět", potažmo "svět v míru"). Některé prameny uvádějí, že jméno se mezi Slovany začalo užívat zvláště poté, co Vikingové ovládli ruské kmeny. Má tedy jít o obdobu jména Valdemar s významem "velký vládce" (druhá část jména by pocházela ze starogermánského "mér" − "silný").

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: