Dnes slaví svátek:Nataša

Vladislav slaví svátek dne 18.01.

Charakteristika

Jméno Vladislav je spojeno s mnoha významnými českými vladaři, králi i knížaty. Ti jenom potvrzují význam jména, který souvisí právě se slavnou vládou a obrovskou mocí.

Odvozeniny a varianty jména Vladislav

Ženským protějškem jména Vladislav je Vladislava. Jméno se vyskytuje také ve variantě Ladislav. Domácky nabývá jméno Vladislav mnoha podob, například Vláďa, Láďa, Vlado, Vladko, Vlaďko, Vladíček, Vladínek, Ladínek, Sláva, Slávek aj. Jméno Vladislav znají i ve slovenštině, v bulharštině nebo v ruštině, zde se užívá také ve variantě Volodislav. Jako Wladislaus či Wladislaw se jméno vyskytuje v němčině. Polština jméno užívá jako Władysław. Maďarskou mutací jména je Ulászló.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme mj. české panovníky − Vladislava II. z rodu Přemyslovců nebo Vladislava II. Jagellonského. Nositelem jména byl i český malíř a grafik Vladislav Röhling, výtvarník Vladislav Mirvald, herec Vladislav Beneš nebo významný český spisovatel Vladislav Vančura. Mezi současnými nositeli jména najdeme mj. ruského podnikatele Vladislava Doronina, partnera topmodelky Naomi Campbell.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vladislav má slovanský původ. Vykládá se jako "slavný svoji vládou", "slavný vládce" nebo "oslavující vládu", "oslavující svoji moc".

První složka jména Vladi - znamená "vládnoucí, vláda", druhá - slav "slavný". Obě složky jsou v mnohých jménech.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: