Dnes slaví svátek:Kristýna

Vlasta slaví svátek dne 23.12.

Charakteristika

Vlasta je mocným jménem. Vlasta je mocnou ženou, která dokáže skvěle obhospodařit svůj majetek a dokonale zabezpečit svoji rodinu.

Odvozeniny a varianty jména Vlasta

Mužskými protějšky jména Vlasta jsou Vlastimil, Vlastislav nebo archaické Vlastibor. Vlasta se užívá také jako domácí podoba těchto jmen, navíc i ženských jmen Vlastimila, Vlastislava, Vlastimíra aj. Významově příbuzné je i jméno Patricie. Domácími podobami jména Vlasta jsou Vlastička, Vlastinka, Vlastěnka, Vlastuška apod. Jméno Vlasta se užívá také ve slovenštině nebo srbštině.

Významné nositelky

Nositelku jména najdeme mj. v české mytologii, byla jí Vlasta − vůdkyně rozbouřených dívek v tzv. Dívčí válce. Jméno nosila také jazzová zpěvačka Vlasta Průchová nebo herečky Vlasta Fabianová a Vlasta Matulová. Jméno náleží i k současným herečkám. Jde například o Vlastu Žehrovou nebo Vlastu Chramostovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vlasta má slovanský původ. Základem jména je slovo "vlast" − ve staročeštině mělo význam "majetek", "moc" nebo "vláda". Jméno Vlasta se tak překládá jako "majetná", "mocná" nebo přímo "panovnice". V novodobém výkladu se jméno vysvětluje jako "patřící ke své vlasti", "milující svoji vlast".

původní výklad jména je "majetek, moc, vláda" přeneseně nyní "vlast, otčina", obdobný význam mají i Patricie, Otakara, Oldřiška

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: