Dnes slaví svátek:Nataša

Vlastimil slaví svátek dne 17.03.

Charakteristika

Vlastimil je příjemným slovanským jménem. Nositel jména je milujícím člověkem, zdaleka nemusí jít pouze o hmotné statky.

Odvozeniny a varianty jména Vlastimil

Ženským protějškem jména Vlastimil je Vlastimila nebo Vlasta. Vlasta je také nejčastěji užívanou domácí podobou jména Vlastimil. Jméno se domácky užívá i jako Vlastík, Vlastíček, Vlastínek, Vlastimilek, Míla, Milek apod. Jméno Vlastimil najdeme i ve slovenštině nebo srbochorvatštině.

Významní nositelé

K významným nositelům jména patřil slavný český herec Vlastimil (Vlasta) Burian nebo jeho herecký kolega Vlastimil Brodský, také malíř a sochař Vlastimil Beneš nebo malíři Vlastimil Rada či Vlastimil Berger. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Vlastimila Fišara, také tanečníka Vlastimila Harapese, básníka Vlastimila Školaudyho nebo folkové zpěváky Vlastimila Třešňáka a Vlastimila Redla. Jméno nosí i zpěvák Vlastimil (Vlasta) Horváth nebo herec a moderátor Vlastimil (Vlasta) Korec.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vlastimil má slovanský původ. Jeho základ je ve slově "vlast", které se ze staročeštiny překládá jako "majetek", "moc", "vláda". Jméno tak lze překládat jako "milující svoji moc", "milující svoji vládu" či "milující svůj majetek". V novodobém podání se jméno Vlastimil vykládá jako "milující svoji vlast", "milující svoji zemi". Jméno by tak představovalo počeštěnou verzi latinského jména Patrik.

Novější české jméno slovanského původu je složeno ze dvou částí. Lze je tvořit jako "milý vlasti, milující vlast", popřípadě "milující majetek, moc, vlásu" podle původního významu slova vlast "vlastnit (půdu)". Významová obdoba jména je Patrik.

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: