Dnes slaví svátek:Jan

Vlastislav slaví svátek dne 28.04.

Odvozeniny a varianty jména Vlastislav

Ženským protějškem jména Vlastislav je Vlastislava nebo Vlasta. Domácími podobami jména jsou Vlasta, Vlastík, Vlastíček, také Sláva, Slávek apod. Jméno Vlastislav se užívá i ve slovenštině nebo v polštině − jako Wloscislaw.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme českého dirigenta a hudebního skladatele Vlastislava Antonína Viplera, jméno nosil také architekt, malíř a grafik Vlastislav Hofman. V současnosti jméno nosí například geofyzik Vlastislav Červený nebo novinář a spisovatel Vlastislav Toman.

Původ a význam jména

Vlastislav je prastarým slovanským mužským jménem. Vykládá se jako "oslavující svoji vlast", "slavný vlastí" nebo "sláva vlasti". Ve starším významu se pak jméno Vlastislav vysvětluje jako "ten, kdo slaví svoji moc", "oslavující svoji moc", "oslavující svoji vládu", také "slavný vládce". První část jména "vlast" se totiž dříve užívala ve významu "moc", "vláda", "majetek".

První část jména znamená "vlastnit, mít majetek, moc, vládu", druhá složka -slav "být slavný". Celek lze tedy vyložit jako "slavný vlastnictvím, majetkem".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: