Dnes slaví svátek:Nataša

Vojtěch slaví svátek dne 23.04.

Charakteristika

Vojtěch je příjemným českým jménem, které příjemného, dokonce radostného dělá i svého nositele. Muž jménem Vojtěch je rozeným bojovníkem, bojovníkem za své štěstí.

Odvozeniny a varianty jména Vojtěch

Ženským protějškem jména Vojtěch je Vojtěška. Jméno se domácky nejčastěji užívá jako Vojta, také jako Vojtek, Vojtík, Vojtíšek, Vojtínek, Vojan, Těša, Těšík apod. Jméno se v podobě Vojtech vyskytuje i na Slovensku, v Rusku nebo v Bulharsku. V Polsku je známé jako Wojciech, v Maďarsku jako Béla. Německou a anglickou podobou jména je Adalbert, ačkoli významově nemá se jménem nic společného (tato verze je odvozena od zahraniční podoby jména Svatého Vojtěcha).

Významní nositelé

Jméno nosil Svatý Vojtěch z rodu Slavníkovců (v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert/Adalbertus). Významným nositelem jména byl také český malíř Vojtěch Hynais, autor opony Národního divadla. Jméno nosil také český právník, jeden z tvůrců Ústavy ČR Vojtěch Cepl. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Vojtěcha Kotka, také hudebníka Vojtěcha Dyka, moderátora Vojtěch Bernatského nebo spisovatele Vojtěcha Steklače.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vojtěch má slovanský původ. Jméno je složeno ze dvou slov. Prvním je polský výraz "woj" s významem "vojna", "válka", druhým je "ciech" s významem "radost". Jméno se tak překládá jako "radost z války", "radost z boje", také "radostný válečník", "posila" nebo "útěcha vojska".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: