Dnes slaví svátek:Roland

Vratislav slaví svátek dne 09.12.

Charakteristika

Vratislav je neobvyklým jménem, které svému nositeli propůjčuje slávu a také schopnost šťastných návratů.

Odvozeniny a varianty jména Vratislav

Ženským protějškem jména Vratislav je Vratislava. Staršími variantami jména jsou Ratislav a Radislav. Domácky se jméno užívá jako Vráťa, Vraťka, Vratěk, Vratík, také Sláva, Slávek, Sláveček ap. Jméno Vratislav zná i slovenština nebo srbština. Polština a ruština jméno užívá jako Wrocisłav.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český kníže Vratislav I. či Vratislav II. z rodu Přemyslovců. Mezi nositele jména patřil také dramatik a filmový scénárista Vratislav Blažek. Mezi současnými nositeli jména najdeme hudebníka Vratislava Brabence, člena formace The Plastic People of the Universe, nebo spisovatele Vratislava Maňáka. Jméno Vratislav se užívá i jako český název polského města Wrocław.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vratislav má slovanský původ. Význam jména je zřetelný na první pohled, jméno se vykládá jako "vracející slávu", "ten, kdo navrací slávu", také "slavící návrat", "oslavující svůj návrat".

význam jména je "vrať slávu, navratitel slávy", bylo to jméno knížecí, v polštině Wrócislaw, z jehož zkráceniny vznikl název města Wroclaw

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: