Dnes slaví svátek:Pavla

Xenie slaví svátek dne 27.11.

Charakteristika

Jméno Xenie se u nás vyskytuje jen ojediněle, vzácný výskyt jménu přidává na hodnotě. Prastarý původ v řečtině a příjemný význam doplňuje atraktivní znění jména, které ze své nositelky dělá výjimečnou a obdivuhodnou ženu.

Odvozeniny a varianty jména Xenie

Jméno Xenie nemá mužský protějšek, vyskytuje se však také ve variantě Xénie. Významově příbuzná jsou slovanská jména Hostimila, Hostislava nebo Hostimíra. Domácky se jméno užívá jako Xeňa, Xéňa, Xena, Xenka, Xený, Xenuš, Xenuše nebo Nia. Jméno jako Xénie, Xénia najdeme také ve slovenštině nebo v maďarštině. Angličtina, němčina nebo španělština užívá stejnou podobu jména jako čeština, tedy Xenie. Polština jméno zná jako Ksenia, ruština jako Ksenija. Ukrajinskou verzí jména je Oksana.

Významné nositelky

Jméno Xenie patří k populárním herečkám. Ze Slovenska je to například Xénia Grácová a Xénia Kubová, jméno nosí dále německá herečka a modelka Xenia Seeberg, kanadská herečka Xenia Siamas, lotyšská herečka Ksenia Solo nebo ruská herečka Oksana Akinšina. Nositelkou jména je také malířka Xénia Hoffmeisterová, původem ze Slovenska. U nás je nejznámější nositelkou jména princezna Xénie z pohádkového seriálu Arabela, kterou ztvárnila Dagmar Patrasová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Xenie má řecký původ. Bylo odvozeno od řeckého výrazu "xenios", "xeniá", který se překládá jako "milující hosty". Významem jména Xenie je tedy "pohostinná", potažmo "výtečná hostitelka".

odvozeno od řeckého přídavného jména xeniá, což se překládá jako "pohostinná", slovanské obdoby jmen jsou Hostimila, Hostimíra, Hostislava, Hostivíta

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: