Dnes slaví svátek:Roland

Žaneta slaví svátek dne 27.12.

Charakteristika

Atraktivní jméno Žaneta v sobě nese prastarý hebrejský původ, božskou milostivost a nadčasové hodnoty spolu se špetkou francouzského šarmu. Nositelka jména Žaneta bude bezesporu zajímavou ženou, minimálně stejně tak zajímavou, jako je její jméno.

Odvozeniny a varianty jména Žaneta

Jméno Žaneta nemá mužský protějšek. Původem je však příbuzné se jmény Jana a Jan. Domáckými podobami jména jsou Žanda, Žanka, Žanet, Žanetka, Žanina, Žaninka apod. Jméno Žaneta se užívá i v polštině. Anglickou podobou jména je Janet, také Janetta a Jeannette, německou Jeannette (Jeanette), stejnou formu jméno nabývá i ve francouzštině. Maďarská verze jména zní Zsanett, ruská Žanna.

Významné nositelky

Nositelkou jména je Žaneta Kroupová (za svobodna Pilařová), česká reportérka a moderátorka. Jméno náleží také k české herečce Žanetě Tomáškové (rozené Fuchsové), proslavila se jako dětská hvězda, zazářila jako Lucie, postrach ulice. Mezi nositelkami jména najdeme i zahraniční herečky, půjde například o německou herečku a zpěvačku Jeanette Biedermann nebo americkou herečku Jeannette Sousa. Jméno patří také ke kanadské spisovatelce Jeannette Armstrong nebo její americké kolegyni Jeannette Walls.

Původ a význam jména

Kořeny ženského křestního jména Žaneta sahají až do hebrejštiny. Jméno pochází z hebrejského Jochánán (česky Jan, Jana), které se překládá jako "Bůh je milostivý". Základem jména jsou hebrejská slova "Jahve" − "Bůh" a "chanán" − "smilovat se", "odpustit". Jméno Žaneta se do češtiny dostalo z francouzské podoby jména Jana znějící Jeannette.

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: