Dnes slaví svátek:Nataša

Zbyněk slaví svátek dne 16.06.

Charakteristika

Jméno Zbyněk je dle svého významu plné hněvu, skrývá však také šlechetnost a urozený původ. Ve středověku totiž jméno Zbyněk s oblibou nosili rytíři.

Odvozeniny a varianty jména Zbyněk

Jméno Zbyněk nemá ženský protějšek. Domáckými variacemi jména jsou Zbyněček, Zbyňa, Zbyňda, Zbynda, Zbynouš, Zbynoušek, také Zbyša, Zbyšek apod. Verze Zbyšek přitom existuje také jako samostatné jméno.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme filmového režiséra a scénáristu Zbyňka Brynycha, také básníka a psychologa Zbyňka Havlíčka, spisovatele Zbyňka Kovandu nebo hudebního skladatele a dirigenta Zbyňka Přecechtěla. Jméno náleží také k básníkovi, prozaikovi a filosofovi, který si říkal Egon Bondy, vlastním jménem byl Zbyněk Fišer. Stejné jméno nosí i jeho syn − literární vědec a básník Zbyněk Fišer. K současným nositelům jména patří také český zpěvák Zbyněk Drda, herec, tanečník a zpěvák Zbyněk Fric, dále architekt Zbyněk Tichý, sochař Zbyněk Runczik nebo malíř a sochař Zbyněk Sekal.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Zbyněk má slovanský původ. Vzniklo jako odvozenina jména Zbyhněv. Stejně jako Zbyhněv se i jméno Zbyněk vykládá jako "ten, komu zbývá hněv", "posilující hněv", "hněvající se".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: