Dnes slaví svátek:Nataša

Zdislava slaví svátek dne 29.01.

Charakteristika

Dnes již archaické jméno Zdislava je spojeno s prací, skvělým dílem a slávou. Nositelka jména Zdislava tak dostala do vínku mimořádné vlastnosti. Jméno Zdislava nabízí své nositelce také zajímavé domácké variace, které znějí velmi neotřele.

Odvozeniny a varianty jména Zdislava

Mužským protějškem jména Zdislava je Zdislav. Archaickou podobou jména je Zdeslava, příp. Sděslava. Ze jména Zdislava se vyvinulo i jméno Zdeňka a jeho další variace. Domácky se jméno užívá jako Zdiška, Zdiša, také Sláva, Slávka, Iška, Išinka aj. Jméno najdeme také v polštině − jako Zdzisława.

Významné nositelky

Jméno nosila Zdislava z Lemberka, česká šlechtična 13. století, která byla prohlášena v roce 1995 za svatou. Byla zakladatelkou špitálů. Dnes je patronkou Libereckého kraje. V Libereckém kraji najdeme také obec, která nese jméno Zdislava.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zdislava (archaicky Zdeslava) je starým slovanským jménem. V novodobém výkladu se vysvětluje jako "zde slavná". Původní výklad první část jména "dě" spojuje se slovesem "dělat", "udělat". Jméno by pak znamenalo "dělat se slavnou" nebo "oslavující své dílo".

Ženská podoba mužského jména Zdislav. První složka jména je slovesný základ sdě "udělat, sdělat", význam jména je "udělat se slavným".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: