Dnes slaví svátek:Čeněk

Zikmund slaví svátek dne 02.05.

Charakteristika

Zatímco dříve bylo jméno Zikmund velmi oblíbené, dnes je jeho výskyt ojedinělý. I v současnosti se však vítězná ochrana, kterou představuje význam jména, může hodit. Zikmund může skýtat ochranu sobě i své něžnější polovičce.

Odvozeniny a varianty jména Zikmund

Jméno Zikmund se domácky užívá jako Zik, Ziki, Zikuš, Zikan, Zikmundek, také Mundek, Munda apod. Jméno jako Žigmund najdeme i na Slovensku. Anglickou podobou jména je Sigmund, německou Siegmund, francouzskou Sigismond. Ve španělštině a portugalštině jméno nabývá podob Sigismundo a Segismundo. Italové jméno znají jako Sigismondo nebo Sismondo. V ruštině jméno zní Sigizmund, v polštině Zygmunt, v maďarštině Zsigmond.

Významní nositelé

Jméno nosil český král a římský císař Zikmund Lucemburský, syn Karla IV., také polští králové Zikmund I. Starý a Zikmund II. August nebo polský a švédský král Zikmund III. Vasa. Nositelem jména byl také spisovatel a filolog přelomu 15. a 16. století Zikmund Hrubý z Jelení (latinsky Sigismund Gelenius). Jméno nosil také český básník a prozaik Zikmund Skyba nebo spisovatel a historik Zikmund Winter. Jméno náleží také k jednomu z největších psychologů 20. století Sigmundu Freudovi, proslulý německý vědec se narodil v Čechách. Jako příjmení jméno užívá známý cestovatel, publicista a spisovatel Miroslav Zikmund .

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Zikmund má germánský původ. Pochází ze staroněmeckého jména Sigimund. Překládá se ze slov "sigi", "sieg" ("vítězství") a "mund" ("ochrana") jako "ochránce vítězství" nebo "vítězná ochrana".

Vzniklo ze staroněmeckého Sigimund. První část sigi- znamená "vítězství", druhá mund "ochrana, ochránce". Význam jména je tedy "vítězná ochrana, ochránce vítězství".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: